ضوابط استفاده از تکرار کننده های مجاز
ضوابط استفاده از تکرار کننده های مجاز

ضوابط استفاده از تکرار کننده های مجاز

mci-pages-sharing
معرفی و کاربرد تکرار کننده:

از آنجا که عموماً طراحی راديويی شبکه های تلفن همراه با هدف دستيابی به کيفيت مطلوب در معابر و فضاهای باز صورت می پذيرد، سطح سيگنال دريافتی در محيط داخلی ساختمان‌ها، داخل سالن‌های محصور ميان ديوارهای متراکم، تونل ها، طبقات منفی و حتی طبقات فوقانی برای داشتن تجربه يک ارتباط مناسب کافی نمی باشد. در چنين مواردی سيگنال رسانی مجدد به اين محيط ها به يکی از دو روش ايجاد سلول های ارتباطی درون ساختمانی يا تقويت سيگنال راديويی برون ساختمانی و بازپخش آن ممکن است. تکرار کننده یک دستگاه راديويي ثابت مشتمل بر يک آنتن در بيرون ساختماني، واحد افزايش دهنده توان سيگنال و آنتن درون ساختماني برای نصب در محيط درون ساختماني براي تقويت سيگنال راديويي می باشد.

انواع تکرار کننده:
  • High Power (تکرار کننده با توان بالا مناسب برای محیط های باز و جاده ها و روستاها Outdoor)
  • Low Power (تکرار کننده با توان متوسط و پایین مناسب برای محیط های بسته و طبقات ساختمانی Indoor)
  • برای مشاهده ضوابط فنی مورد تائید سازمان تنطیم مقررات و ارتباطات رادیویی در زمینه استفاده از تکرار کننده (تقویت کننده) شبکه تلفن همراه به لینک زیر مراجعه کنید.
آثار استفاده از تکرار کننده ها غیرمجاز:

درصورت عدم هماهنگی فنی با اپراتورهای تلفن همراه در زمینه استفاده از تکرارکننده های شبکه همراه به منظور تامین پوششهای درون و بیرون آثار و عواقب ذیل محتمل است:

  • در صورت استفاده از تکرار کننده‌های غیر مجاز و فاقد تایید اپراتور تلفن همراه، امکان ايجاد تداخل و نویز شدید درون سلولی در شبکه های تلفن همراه وجود داشته که باعث افت کيفيت و بی نظمی در طراحی راديويی شبکه های تلفن همراه شده و سبب اختلال شدید در سرویس دهی به مشترکین شده که این موضوع عواقب حقوقی را در پی خواهد داشت.
  • با عنایت به اینکه وقوع تشعشع غیر استاندارد در زمان استفاده از تکرار کننده‌های غیرمجاز و فاقد تایید اپراتور وجود دارد، لذا احتمال بروز آثار مخرب زیست محیطی وجود دارد.
شیوه درخواست استفاده از تکرار کننده مجاز:
  • از طریق تماس با مرکز تماس مشتریان همراه اول با سامانه 9990 (درساعات کاری) و ارائه اطلاعات تکمیلی
  • چنانچه پوشش شبکه تلفن همراه در محل یا مناطقی دچار ضعف باشد، کارشناسان همراه اول گزارشات مشتریان عزیز از طریق سامانه 9990 دریافت نموده و در اسرع وقت نسبت به پیگیری موضوع اقدام می نمایند.
راهکارهای دیگر:

به منظور ایجاد پوشش مناسب تلفن همراه بویژه در ساختمان های اداری و تجاری بلند مرتبه و برج های مسکونی پیشنهاد می شود در زمان احداث این مراکز تمهیدات لازم برای نصب تجهیزات آنتن گسترده DAS و استفاده از راهکارهای IBS (Inbuilding Solution) توسط سازندگان این ابنیه ها اتخاذ و اجرایی شود و در زمان بهره برداری قابلیت اتصال به شبکه اپراتورهای تلفن همراه را داشته باشند.