محدود‌سازی دسترسی اپلیکیشن‌های نصب شده در تلفن‌همراه توسط گوگل
mci-pages-sharing

گوگل دسترسی برنامه‌ها به لیست برنامه‌های نصب‌شده در دستگاه شما را محدود می‌کند .

اپلیکیشن‌ها در سیستم‌عامل Android قادر به تشخیص حضور اپلیکیشن‌های خاص و یا حتی جمع‌آوری لیست کامل اپلیکیشن‌های نصب‌ شده در تلفن‌ همراه و تبلت شما هستند. علاوه بر این، یک اپلیکیشن همچنین می‌تواند تنظیم کند که هنگام نصب یک برنامه جدید به آن اطلاع داده شود. فارغ از همه نگرانی‌های معمول در مورد سوءاستفاده از چنین اطلاعاتی، می‌توان از این برنامه برای سایر اپلیکیشن‌های نصب ‌شده، وجود آنتی‌ویروس، تقلب در شرکت و حتی تبلیغات هدفمند از این اطلاعات استفاده کرد.

محدود‌سازی دسترسی اپلیکیشن‌های نصب شده در تلفن‌همراه توسط گوگل‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

در سال 2014، توییتر ردیابی لیست اپلیکیشن‌های نصب ‌شده بر روی دستگاه‌های کاربران را به‌عنوان بخشی از طرح "نمودار برنامه" خود با هدف ارائه محتوای متناسب، آغاز کرد. همچنین مطالعه انجام‌شده توسط گروهی از محققان سوئیسی در سال 2019 نشان داد که "اپلیکیشن‌های رایگان بیشتر به دنبال چنین اطلاعاتی بوده و کتابخانه‌های شخص ثالث (libs) درخواست‌کنندگان اصلی لیست اپلیکیشن‌های نصب شده هستند. محققان افزودند: "از آنجاییکه كاربران بطور متوسط، 80 اپلیکیشن بر روي تلفن‌های خود نصب‌کرده‌اند كه بيشتر آن‌ها رايگان است، احتمال درخواست اشخاص ثالث غیرقابل ‌اعتماد براي دريافت ليست اپلیکیشن‌های نصب شده زياد است."همچنین یک مطالعه دانشگاهی دیگر که در مارس 2020 منتشر شد، نشان داد که 4214 برنامه Google Play به‌طور پنهانی لیستی از تمام اپلیکیشن‌‌های نصب شده دیگر را جمع می‌کنند، بنابراین به توسعه‌دهندگان و تبلیغ‌دهندگان اجازه می‌دهد به مشخصات دقیق کاربران دسترسی پیدا کنند. سال گذشته، گوگل با جلوگیری از دسترسی اپلیکیشن‌ها به این اطلاعات بطور پیش‌فرض با آغاز ارائه سیستم‌عامل Android 11 ، سعی در جلوگیری از این امکان داشت و در عین‌حال مجوز جدیدی به نام "QUERY_ALL_PACKAGES" را برای اپلیکیشن‌هایی که به لیست اپلیکیشن‌های دیگر نصب شده نیاز دارند، معرفی کرد.

اکنون گوگل در تلاش برای افزایش تلاش‌های خود برای محدود کردن سوءاستفاده از مجوز QUERY_ALL_PACKAGES ، گفته است که موجودی اپلیکیشن‌های نصب شده را به‌عنوان داده‌های کاربر شخصی و حساس تلقی می‌کند. از 5 مه 2021، این مجوز فقط به اپلیکیشن‌‌های جستجوی دستگاه و همچنین اپلیکیشن‌های ضدبدافزار، مدیر پرونده‌ها و مرورگرها محدود می‌شود. اپلیکیشن‌های دیگر مانند یک اپلیکیشن بانکی اختصاصی یا یک اپلیکیشن کیف پول ارز دیجیتال فقط برای اهداف مبتنی بر امنیت می‌توانند از این مجوز برخوردار شوند.

شرکت گوگل خاطرنشان کرد: "اپلیکیشن‌هایی که نتوانند شرایط سیاست اعلامی را برآورده کنند، ممکن است از Google Play حذف شوند. اگر نحوه استفاده اپلیکیشن از این مجوزهای محدودشده را تغییر دهید، باید در اظهارنامه خود با اطلاعات بروز و دقیق تجدیدنظر کنید. استفاده فریبنده و غیر اعلام‌شده از این مجوزها ممکن است منجر به تعلیق اپلیکیشن و یا خاتمه حساب برنامه‌نویس شود."