طراحی آزمایشگاه سنجش و ارزیابی کیفی باتری و اجرای پایلوت پروژه نگهداری هوشمند باتری
mci-pages-sharing
 • دسته اصلی: نوآوری و سرویس‌های نوین شبکه
 • وضعیت پروژه: در حال اجرا
مجری

معاونت متولی: معاونت شبکه‌های نوین
مدت زمان اجرا: 4 ماه

معرفی

لازم است در هنگام تحویل باتری‌ها، مشخصات اعلام شده و کاتالوگ‌های شرکت‌های تامین کننده باتری بطور پیوسته بررسی و راستی‌آزمایی شوند. عموماً به دلایلی از جمله تغییرات در پروسه تولید و یا تغییرات در کیفیت مواد اولیه، مشخصات باتری‌ها با مقادیر استاندارد اعلامی متفاوت می‌باشد که در عمل می‌تواند مشکلات بسیاری برای کاربر نهایی ایجاد نماید. لازم است در یک آزمایشگاه مرجع مشخصات مختلف یک باتری شامل ظرفیت، امپدانس داخلی، توزیع حرارت در باتری در هنگام شارژ و تخلیه، بررسی یکنواختی ولتاژ و ظرفیت باتری‌های متعدد، آزمون شارژ و سایکل مورد بررسی قرار گیرند. تست امپدانس باتری با روش Electrochemical Impedance Spectroscopy صورت خواهد گرفت. به این ترتیب که در فرکانس‌های مختلفی جریان متناوب به باتری اعمال می‌شود و ولتاژ دو سر آن اندازه گیری می‌گردد و بر اساس آن اسپکتروم امپدانس حاصل می‌شود که اطلاعات بسیار زیادی در مورد شرایط باتری می‌دهد. علاوه بر این به دلیل اینکه پاره ای از آزمون‌ها که در شرایط عادی ممکن است چندین سال بطول انجامند لازم است که تحت شرایط محیطی ویژه، مثلا دمای بالا، در مدت کوتاه تری مورد انجام واقع شوند. همچنین موج‌های شارژر (Ripple) می‌توانند اثر منفی بر روی عمر باتری بگذارند. بنابر این لازم است کیفیت خروجی شارژر باتری‌ها تست شوند.

لذا فاز اول این پروژه شامل طراحی آزمایشگاهی با قابلیت انجام کلیه موارد ذکر شده بالا می‌باشد.

همچنین یافتن روشی مناسب و مطمئن برای پایش وضعیت باتری‌های در حال بهره‌برداری در شبکه همراه دارای اهمیت بسیاری است. طبیعتا به هر اندازه که دسترسی فیزیکی به یک BTS دشوارتر باشد نیاز به پایش از راه دور آن بیشتر احساس می‌شود. چرا که هزینه‌های مربوط به تعویض، تعمیر و نگهداری تجهیزات ایستگاهها معمولا با هزینه‌های مازاد مربوط به حمل و نقل و جابجایی در مناطق صعب العبور نیز همراه می‌شوند. باتری‌های منصوبه در یک سایت شامل آرایشی موازی و سری از باتری‌ها می‌باشد، اگر به هر دلیلی یکی از باتری‌ها دچار خرابی شده و هشداری از سیستم دریافت نشود، می‌تواند هزینه‌های گزافی را تا حد نابودی کل باتری‌ها به همراه داشته باشد. معمولا باتری‌ها به دلایل مختلفی دچار خرابی می‌شوند.

جهت حل مشکلات اشاره شده در بالا می‌توان از سامانه مدیریت باتری استفاده نمود این سامانه شامل کیت‌های پایش و مدیریت (Battery Management Kit) برای هر یک از باتری‌ها می‌باشد، که سخت افزار و نرم افزار آن تولید داخل بوده و هر یک از این کیت‌ها اطلاعات ولتاژ، دما، امپدانس داخلی باتری را در بازه‌های زمانی مشخص اندازه گیری و از طریق یک فرستنده رادیویی در فرکانس 2.4 گیگاهرتز به دروازه (Gateway) هر رشته باتری می‌فرستد. علاوه بر این، کیت وظیفه تنظیم جریان شارژ باتری را بر عهده دارد به گونه که هیچ از آن‌ها دچار سرریز شارژ و یا کمبود ولتاژ نگردد، برای این منظور با توجه به دما و ولتاژ فلوت، کیت هر باتری جریان سرریز را بای‌پس می‌نمایند. قابل ذکر است میزان جریان مدیریت شده اطلاعات بسیار مهمی در خود دارد که لازم است برای سامانه ارسال گردد.

دروازه هر رشته نیز اطلاعات بدست آمده از کیت‌های رشته خود را از طریق وای فای به سرور محلی سایت می‌فرستد که پس از تجمیع اطلاعات کلیه کیت‌های داخل سایت، از طریق یک مودم به سرور مرکزی سامانه ارسال می‌گردد که درسرور مرکزی اطلاعات هر باتری هر سایت در پایگاه داده (MySQL) ذخیره و قابل نمایش و گزارش گیری خواهد بود. فاز دوم این پروژه اجرای پایلوت این سامانه هوشمند نگهداری باتری با مشخصات مشروحه بالا می‌باشد.

هدف
 • ارزیابی صحیح کیفیت باتری‌های خریداری شده در زمان تحویل به همراه
 • پایش و کنترل پارامترهای مختلف باتری در زمان بهره برداری در شبکه
 • افزایش طول عمر مفید باتری‌های شبکه همراه اول و کاهش هزینه
ضرورت
 • اخیرا طول عمر درصد زیادی از باتری‌های خریداری شده توسط همراه کمتر از مشخصات تولیدکنندگان آن بوده است و نیاز به انجام تست کیفیت در هنگام تحویل باتری توسط خود مجموعه همراه ضروری می‌باشد.
 • با اجرای سامانه هوشمند نگهداری باتری‌های در حال بهره برداری در شبکه، می‌توان عملکرد و طول عمر باتری‌ها را بهبود بخشید و هم امکان استفاده از شرایط گارانتی باتری را برای همراه میسر ساخت.
دستاوردهای قابل انتظار
 • افزایش طول عمر باتری
 • امکان مقایسه کیفیت باتری‌های برندهای مختلف مورد استفاده در شبکه بصورت مستدل و همچنین جلوگیری فرار تولیدکنندگان از شرایط گارانتی
 • کاهش هزینه سرویس و نگهداری باتری با امکان انجام از راه دور
حوزه‌های قابل بهره‌برداری
 • ارزیابی کیفیت باتری‌های خریداری شده
 • سرویس و نگهداری کارآمد و هوشمند باتری

شرکت ارتباطات سیار ایران