بروزرسانی رفع‌ مشکلات امنیتی در آخرین بروزرسانی پیام‌رسان واتساپ
mci-pages-sharing

پیام‌رسان واتساپ با بیش از 2 میلیارد کاربر در سراسر جهان، بزرگترین پیام‌رسان بوده و وجود مشکلات امنیتی در آن کاربران زیادی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

به تازگی شرکت توسعه‌دهنده این پیام‌رسان اعلام کرده است که دو مشکل امنیتی را در نسخه‌های مختلف این پیام‌رسان رفع نموده است.

این آسیب‌پذیری‌ها می‌تواند باعث ایجاد موارد امنیتی زیر گردند:

  • اجرای کد مخرب از راه دور توسط مهاجم بر روی دستگاه قربانی: با استفاده از این آسیب‌پذیری، مهاجم می‌تواند از راه دور کد مخرب بر روی دستگاه قربانی اجرا کند. در نتیجه، مهاجم ممکن است از تلفن‌همراه قربانی دسترسی کامل گرفته و یا اقدام به نصب بدافزار نماید.
  • استفاده از دستیار Siri به منظور برقراری ارتباط به واتساپ در زمان قفل بودن تلفن‌همراه: Siri دستیار صوتی سیستم‌عامل iOS بوده و کاربر می‌تواند از طریق فرامین صوتی فعالیت‌های خود را بر روی تلفن ‌همراه انجام دهد. از جمله این فعالیت‌ها می‌توان به امکان ارسال پیام و یا برقراری تماس اشاره کرد. وجود این آسیب‌پذیری باعث می‌شود که Siri زمانی که تلفن‌همراه قفل است، به اطلاعات این پیام‌رسان دسترسی داشته و بتواند اقدام به ارسال پیام و یا خواندن پیام‌های دریافتی نماید.

آخرین نسخه‌های این پیام‌رسان که آسیب‌پذیری‌های مذکور بر روی آن‌ها رفع گردیده است، در جدول زیر قابل مشاهده است:

سیستم‌ عامل آخرین نسخه
اندروید 2.20.206.18
iOS 2.20.121

کاربران این پیام‌رسان می‌توانند با مراجعه به سایت رسمی این پیام‌رسان و یا فروشگاه‌های رسمی و معتبر اقدام به دانلود و نصب بروزرسانی‌های این پیام‌رسان نمایند.

راه‌حل مختصر
  • بروزرسانی مداوم اپلیکیشن‌های مورد استفاده
  • توجه به هشدارهای ایمنی
  • استفاده از ضدبدافزار معتبر
  • نصب اپلیکیشن‌های موردنیاز از منابع رسمی و معتبر