انتشار بدافزار WhatsApp Gold در پیامی جعلی و توصیه به نصب آن
mci-pages-sharing
عکس داخلی محتوا - انتشار بدافزار WhatsApp Gold در پیامی جعلی و توصیه به نصب آن

به تازگی در پیام‌رسان واتساپ، پیام‌های جعلی در حال انتشار است که در ظاهر پیامی هشدار‌دهنده است، و به کاربران اطلاع‌رسانی می‌کند که یک ویدئو با نام Martinelli در حال انتشار است، که می‌تواند اطلاعات تلفن همراه را پاک کند و این اطلاعات غیر قابل برگشت خواهند بود. در ادامه به کاربران توصیه می‌کند که نسخه‌ی WhatsApp Gold که از امنیت و امکانات بیشتری برخوردار است، از لینک ارسالی که در ادامه‌ی پیام درج شده، دانلود و نصب نمایند.

اما این پیام صرفا یک پیام جعلی بوده و لینک ارسالی نیز کاربران را به دانلود و نصب یک بدافزار که می‌تواند موجب انجام عملیات ناخواسته مثل پایین آمدن سرعت یا منع از سرویس روی دستگاه تلفن همراه شود هدایت می‌نماید.

لازم به ذکر است که هنوز منابع موثق نیز پخش فایل Martinelli را تایید نکرده‌اند و با توجه به این‌که در سال 2017 نخستین پیام‌‌های دعوت به دانلود این بدافزار از کشور اسپانیا ارسال گردیده، تیم سوفوس بر این باور هستند که ممکن است منشا این پیام‌ها از همان کشور اسپانیا باشد.

نمونه‌ای از پیام‌های ارسال شده در ذیل نمایش داده شده است:

"اگر کسی را می‌شناسید که از نرم ‌افزار WhatsApp استفاده می‌کند، ممکن است با این موضوع مواجه شده باشد. یکی از همکاران فناوری اطلاعات اعلام کرده که فردا یک ویدئو مخرب از سوی واتساپ با نام Martinelli منتشر خواهد شد، به هیچ عنوان این ویدئو را باز نکنید، زیرا موجب نابود شدن اطلاعات تلفن همراه شما خواهد شد و هیچ راه حلی برای درست کردن مجدد تلفن همراه شما وجود نخواهد داشت.این پیام را منتشر نمایید." (شکل زیر نمونه‌ای از این نوع پیام‌هاست)

توصیه می‌شود در صورت دریافت این پیام، اقدام به نادیده گرفتن پیام و حذف نرم افزار مذکور شود.

انتشار بدافزار WhatsApp Gold