آسیب‌ پذیری جدید واتس‌اپ و اختلال در دسترسی کل اعضای گروه های واتس اپی
mci-pages-sharing
عکس داخلی محتوا - آسیب‌ پذیری جدید واتس‌اپ و اختلال در دسترسی کل اعضای گروه های واتس اپی

بر اساس گزارشی که گروهی از کارشناسان و متخصصان فعال در حوزه امنیت سایبری منتشر کرده اند، پیام‌رسان واتس‌اپ گرفتار آسیب پذیری و حفره امنیتی جدیدی شده است که به واسطه آن، مهاجمان می‌توانند دسترسی کل اعضای گروه های واتس اپی را مختل کرده و به بسیاری از اطلاعات رد و بدل شده در آن ها دسترسی پیدا کنند.

نحوه عملکرد این آسیب پذیری امنیتی بدین صورت است که هکرها به عنوان یک عضو جدید در گروه های واتس اپی قادر خواهند بود با ایجاد تغییر در برخی از پارامترهای مخصوص رابط کاربری در نسخه وب واتس اپ و همچنین استفاده از یک ابزار دیگر، در دسترسی سایر افراد و اعضای گروه اختلال ایجاد کنند و در نتیجه این امر کاربران به راحتی از گروه بیرون انداخته می شوند و دسترسی آن ها به کلی از گروه قطع می‌شود. گفته می شود در این صورت تاریخچه مکالمات و سایر اطلاعات رد و بدل شده توسط کاربران نیز از بین خواهد رفت و در این راستا حساسیت این موضوع برای مشاوران شرکت‌ها و مدیرانی که اطلاعات مهمی را در پیام‌رسان مذکور رد و بدل می‌کنند بالاتر خواهد بود.

بر اساس گزارش وب سایت ZDNet، کارشناسان امنیتی فعال در شرکت Point Research بعد از انتشار این گزارش و اخطار به کاربران، خاطرنشان کرده‌اند که تنها راه حل این مشکل، حذف اپلیکیشن واتس‌اپ و نصب مجدد آن خواهد بود.

چه کسانی در معرض خطر این آسیب پذیری قرار دارند؟

واتس اپ به تمامی کاربرانی که هنوز نسخه به روزرسانی و جدید این اپلیکیشن پیام رسان را بر روی گوشی های هوشمند خود دریافت نکرده اند، هشدار داده و تاکید کرده است که در صورت عضویت در گروه های مختلف، احتمال زیادی وجود دارد که در معرض خطر نفوذ هکرها و مجرمان سایبری و همچنین این آسیب پذیری باشند. به همین سبب این شرکت از تمامی کاربران پیام رسان واتس‌اپ درخواست کرده که هرچه سریع تر به پلت‌فرم فروشگاه های آنلاین و اینترنتی گوگل پلی استور و اپ استور اپل مراجعه کنند و آخرین نسخه آپدیت این پیام‌رسان را بر روی گوشی هوشمند خود دریافت و نصب کنند.