پروژه سپهتن
mci-pages-sharing

کنترل عملکرد ناوگان حمل‌ونقل بار و مسافر و ارتقا ایمنی راه‌ها و مسافرین همواره از دغدغه‌های مسئولین ذیربط بوده و بدین منظور دستگاه‌های متعددی طرح‌ریزی و حتی اجرا شده است؛ دوربین‌های کنترل سرعت، سامانه‌های تردد شمار، تابلوهای هشدار و اطلاع‌رسانی و سامانه کنترل سرعت (GPS آفلاین) از جمله این سیستم‌ها هستند که توسط پلیس راه برای ناوگان حمل و نقل طراحی و اجرا شده است.

در این راستا سامانه پیمایش هوشمند تردد ناوگان حمل و نقل جاده‌ای کشور (سپهتن) با هدف ارتقای ایمنی و نظارت دقیق بر عملکرد ناوگان حمل و نقل بین شهری از سوی مراجع و مسئولین ذیربط با همکاری همراه اول طرح‌ریزی و اجرا شده است.

در این سامانه دستگاهی بر هر خودرو شامل اتوبوس‌ها، کامیون‌ها، مینی‌بوس‌ها و سایر خودروهای حمل و نقل جاده‌ای نصب و از طریق این دستگاه ارتباط پایداری بین سیستم و خودرو برقرار می‌شود و با استفاده از دریافت‌کننده امواج ماهواره‌ای ردیابی که در دستگاه تعبیه شده است موقعیت خودرو با بیشترین دقت و سرعت محاسبه می‌شود. علاوه بر این، با استفاده از این سیستم روشن کردن خودرو منوط به قرار گرفتن گواهینامه راننده در دستگاه به¬منظور برقراری ارتباط آنلاین با دیتابیس اصلی پلیس راه و تایید مجوز رانندگی توسط پلیس راه خواهد بود. بدین ترتیب مالکان خودروها و شرکت‌های نصب کننده سامانه سپهتن می‌توانند پس از نصب با ورود به این سامانه کلیه موارد مرتبط با خودروهای تحت مالکیت خود را کنترل نمایند