پروژه سپهتن

کنترل عملکرد ناوگان حمل‌ونقل بار و مسافر و ارتقا ایمنی راه‌ها و مسافرین همواره از دغدغه‌های مسئولین ذیربط بوده و بدین منظور دستگاه‌های متعددی طرح‌ریزی و حتی اجرا شده است؛ دوربین‌های کنترل سرعت، سامانه‌های تردد شمار، تابلوهای هشدار و اطلاع‌رسانی و سامانه کنترل سرعت (GPS آفلاین) از جمله این سیستم‌ها هستند که توسط پلیس راه برای ناوگان حمل و نقل طراحی و اجرا شده است.

در این راستا سامانه پیمایش هوشمند تردد ناوگان حمل و نقل جاده‌ای کشور (سپهتن) با هدف ارتقای ایمنی و نظارت دقیق بر عملکرد ناوگان حمل و نقل بین شهری از سوی مراجع و مسئولین ذیربط با همکاری همراه اول طرح‌ریزی و اجرا شده است.

در این سامانه دستگاهی بر هر خودرو شامل اتوبوس‌ها، کامیون‌ها، مینی‌بوس‌ها و سایر خودروهای حمل و نقل جاده‌ای نصب و از طریق این دستگاه ارتباط پایداری بین سیستم و خودرو برقرار می‌شود و با استفاده از دریافت‌کننده امواج ماهواره‌ای ردیابی که در دستگاه تعبیه شده است موقعیت خودرو با بیشترین دقت و سرعت محاسبه می‌شود. علاوه بر این، با استفاده از این سیستم روشن کردن خودرو منوط به قرار گرفتن گواهینامه راننده در دستگاه به منظور برقراری ارتباط آنلاین با دیتابیس اصلی پلیس راه و تایید مجوز رانندگی توسط پلیس راه خواهد بود. بدین ترتیب مالکان خودروها و شرکت‌های نصب کننده سامانه سپهتن می‌توانند پس از نصب با ورود به این سامانه کلیه موارد مرتبط با خودروهای تحت مالکیت خود را کنترل نمایند