پروژه هوشمندسازی کنتورهای گاز

در عصر حاضر هوشمندسازی کنتورها دغدغه بسیاری از دولت‌ها بوده است و با هوشمندسازی، فرآیند قرائت کنتورها لحظه‌ای، سریع و عاری از هرگونه خطا خواهد بود. نسل جدید کنتورهای هوشمند گاز با هدف کاهش مصرف گاز و دقت در اندازه‌گیری با قابلیت قرائت لحظه‌ای و برنامه پذیر، امکان جمع آوري و انتقال داده هاي مربوط به مصرف هر واحد را بر بستر ارتباطات همراه فراهم آورده اند. در این راستا همراه اول با امضا تفاهم نامه‌ای با شرکت ملی گاز ایران در بهمن ماه 1395 به منظور هوشمندسازی کنتورهای گاز کشور بر بستر اینترنت اشیا، گام بزرگی در جهت مدیریت هرچه بهتر انرژی در کشور برداشته است.

اولین تست موفق کنتور گاز در شبکه NarrowBand-IoT در تیرماه 1396 با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات وقت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران رونمایی شد. در این پروژه تمام لایه های رادیو، شبكه، انتقال و core در داخل بستر ارتباطي همراه اول به روزرساني شده و بستر ارتباطی NB-IoT برای اولین بار در کشور توسط شرکت ارتباطات سیار ایران و شرکت ملی گاز در جهت مدیریت هرچه بهتر انرژی در کشور اجرایی شد

با اجرای این طرح ملی و بهینه سازی الگوهای مصرف، کمک شایانی به کاهش هزینه‌های مصرفی و مديريت هرچه‌ بهتر محيط پيرامون برای شرکت‌ها و خانوارها فراهم می‌شود. در حال حاضر حدود 20 میلیون کنتور گاز در بخش خانگی و صنعتی وجود دارد و اپراتور اول به عنوان یکی از اصلی‌ترین بخش این طرح ملی محسوب می‌شود. با توجه به اینکه براساس برآوردهای صورت گرفته، حجم گاز مفقود شده در شبکه گاز کشور بالغ بر 10 میلیارد مکعب است، بنابراین عملیاتی شدن این راهکارها در حوزه اینترنت اشیاء کمک قابل توجهی به حفظ این منابع ملی کرده و سبب می‌شود از محل صرفه‌جویی این منابع، زیر ساخت‌های فرسوده بازسازی شده و ارتقا یابد.