پروژه فهام

در راستای اهداف صنعت برق ایران جهت ایجاد شبکه هوشمند انرژی، به عنوان اولین گام، طرح ملی فراسامانه هوشمند اندازه‌گیری و مدیریت انرژی که به اختصار «فهام» نامیده می‌شود، با هدف ايجاد سيستم اندازه‌گيري هوشمند و زيرساخت شبكه هوشمند و پشتيباني و توسعه آن تعریف و مشخصات آن با توجه به نیازمندی‌های وزارت نیرو و نفت از سوی سازمان بهره‌وری انرژی ایران تدوین گردید. شبكه هوشمند برق تركيبي از شبكه الكتريكي، شبكه ارتباطي، نرم‌افزار و سخت‌افزار براي اندازه‌گيري، مانيتورينگ، كنترل و مديريت توليد، توزيع، ذخيره و مصرف انرژي الكتريكي است. هوشمندسازی باعث كاهش تلفات در مصرف انرژي، كاهش هزينه و افزايش قابليت اطمينان و همچنين افزايش نظارت بر شبكه برق می‌شود.

از الزامات اجرای این پروژه وجود بستر مخابراتی جهت ارسال دوطرفه اطلاعات از کنتورهای مجهز به سیم‌کارت به سرور جمع‌آوری اطلاعات و از سرور به کنتور جهت ارسال فرمان و به‌روزرسانی کنتور می‌باشد. در این راستا از همان ابتدا همکاری اپراتور اول ارتباطی برای اجرای طرح فهام آغاز شد، با توجه به اینکه حدود 33 میلیون کنتور برق خانگی و صنعتی فعال در کشور وجود دارد لذا تامین ارتباطات شبکه‌ای با بیش از 70 درصد این دستگاه‌ها بر عهده همراه اول گذاشته شد.

از جمله مزایای این راهکار سازمانی در حوزه اندازه‌گیری انرژی می‌توان به صدور قبض آنلاین برای مشترکان، کنتور خوانی هوشمند اتوماتیک بدون حضور در محل و بدون خطا، آگاهی رسانی به مشترکان درباره مصرف لحظه‌ای و امکان مدیریت آن و جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی اشاره کرد.