نکات ایمنی در خصوص ارسال و دریافت ناخواسته پیامک بین الملل
mci-pages-sharing

در روزهای اخیر بدافزارها زیادی در خصوص ارسال پیامک ناخواسته در فضای مجازی شایع شده است . این بدافزار ها در گوشی هایی با سیستم عامل اندروید و ios مشاهده شده است. در نتیجه ی نصب و اجرای این بدافزار از گوشی مشترک پیامک بین الملل به سر شماره های خارج از کشور با کدهای 0037، 0032،0012 و غیره ارسال می شود و یا از این سرشماره ها پیامک با محتوای نامفهوم دریافت می گردد. بدلیل اینکه این شماره ها، شماره های ویژه ای هستند باعث ثبت هزینه پیامک بین الملل برای مشترک می گردد. ارسال این پیامک در تلفن همراه قابل مشاهده نمیباشد بنابراین، در صورت مشاهده ی رفتار مشکوک در تلفن همراه خود به طور مثال کسر شارژ نا متعارف ، سریعا نسبت به پاکسازی تلفن همراه خود اقدام نمایید.

راه های پاکسازی تلفن همراه آلوده
  • گوشی مشکوک یا آلوده را با استفاده از آنتی ویروس پویش و پاکسازی کنید
  • این احتمال وجود دارد که آنتی ویروس ها قادر به شناسایی بدافزارها نباشند. در این مرحله پیشنهاد می گردد تا گوشی خود را به تنظیمات کارخانه بازگردانیم. با اینکار تمام اطلاعات موجود بر روی گوشی مشترک پاک خواهد شد. همانطور که پیشتر اشاره گردید، می بایست از اطلاعات موجود بر روی گوشی پشتیبان گیری شود تا در صورت بازگرداندن به تنظیمات کارخانه اطلاعات گوشی محفوظ بماند.
  • با باز گرداندن گوشی به تنظیمات کارخانه، احتمال قریب به یقین دیگر بدافزاری بر روی گوشی شما وجود نخواهد داشت. اما اگر می خواهید اطمینان حاصل کنید که گوشی شما دیگر آلوده نمی باشد. پیشنهاد میگردد تا گوشی خود را فلش نمائید زیرا که برخی از بدافزارها در سطح هسته سیستم عامل گوشی قرار می گیرند. با اینکار سیستم عامل گوشی مجددا از نو نصب گردیده و لذا دیگر بدافزاری بر روی گوشی شما وجود نخواهد داشت.
توصیه های امنیتی جهت پیشگیری از آلودگی مجدد
  • نرم‌افزارهای مورد نیاز فقط از طریق منابع شناخته شده و قابل اعتماد نصب شوند. نصب نرم‌افزار از طریق کانال‌های شبکه‌های اجتماعی و سایر منابع ناشناس می تواند خطر آلودگی تلفن همراه را در پی داشته باشد.
  • استفاده از نرم‌افزارهای ضدبدافزار می تواند نقش بسزایی در جلوگیری از آلودگی تلفن‌های همراه داشته باشد. لذا استفاده از یک نرم‌افزار ضدبدافزار کارا و به روزرسانی مرتب آن یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از آلودگی و یا پاکسازی تلفن همراه از بدافزارها می باشد.
  • هنگام نصب نرم‌افزار، حتی با وجود دانلود نرم افزار از منبع قابل اعتماد، به دسترسی‌های درخواست شده از طرف نرم‌افزار توجه کنید. همه نرم‌افزارهای تلفن همراه در هنگام نصب لیستی از دسترسی‌های موردنیاز برای اجرا را نمایش می دهند. برخی از نرم‌افزارها درخواست دسترسی‌هایی را دارند که با کارکرد نرم‌افزار مربوطه همخوانی ندارد. لذا با توجه به این موارد درخواستی، در مورد نصب و یا عدم نصب نرم‌افزار تصمیم‌گیری کنید.