آگاهی رسانی امنیتی در رابطه با عضویت در بات های تلگرام
mci-pages-sharing
آسیب پذیری مرتبط با قابلیت Smart Unlock در برخی از گوشی های تلفن همراه شرکت هوآوی

ربات ها حساب های کاربری تلگرام هستند که از طریق نرم افزار و خودکار عمل می کنند. هر ربات یک کاربر تلگرام است که برای منظور خاصی طراحی می شود و عمل می کند. این ربات ها به صورت خودکار و 24 ساعته با توجه به قابلیت هایی که برای آنها برنامه نویسی شده قادر به ارائه امکانات و سرویس های بیشماری در ازای ارسال درخواست به کاربران خود هستند.
اگر از دید فنی به ربات ها نگاه کنیم، ربات ها کاربران ویژه تلگرام هستند که از طریق پلتفرمی با نام bot API و از مسیر درخواست های ارسالی از پروتکل HTTPS پیام ها را ترتیب اثر می دهند.
از دید امنیتی تنها پیام هایی که برای ربات تعریف شده و معنی دار باشد، پردازش می شوند. از طرفی به دلیل محدودیت حافظه ربات ها، تمامی پیام هایی که پردازش شوند، بعد از مدتی از حافظه Cloud در سرور پاک خواهند شد و تلگرام این گونه ادعا می کند که این پیام ها هرگز در سرور نمی ماند. در صورت جمع آوری اطلاعاتی نظیر پیام ها و شماره تلفن ها، طراح ربات دسترسی مستقیم به آنها ندارد و همه این اطلاعات از طریق پروتکل رمزنگاری شده تلگرام به سرور واسطه منتقل و در آنجا پردازش و ذخیره می شوند.
اخیرا با افزایش ربات ها در تلگرام روبرو هستیم. این ربات ها بر اساس نوع سرویس هایی که ارائه می دهند به ربات های آموزشی، ربات های بازی، ربات های جستجوگر، ربات های رسانه ای، ربات های سرگرمی،ربات های ورزشی و..... تقسیم می شوند. اخیرا این بات ها با وعده هایی نظیر دریافت شارژ رایگان، دریافت جایزه بدون قرعه کشی، دریافت اینترنت رایگان و مواردی از این قبیل کاربران را ترغیب به عضویت در این بات ها می نمایند. مراحل عضویت در این بات ها متفاوت می باشند. برخی از این بات ها جهت عضویت از اطلاعاتی نظیر نام و نام خانوادگی، شماره تلفن همراه، شماره تلفن ثابت و ... را درخواست می نمایند. در امکان سواستفاده از اطلاعات ارسالی به این بات ها تردیدهایی وجود دارد اما با توجه به این که این اطلاعات جزء اطلاعات محرمانه کاربران محسوب می شود، لذا از کلیه مشترکین درخواست می‌گردد در صورت نیاز به سرویس مورد نظر بات، اقدام به عضوبت در آن نمایند و در هنگام عضویت در چنین بات هایی به اطلاعات مورد نیاز عضویت توجه نموده و سپس با آگاهی کامل نسبت به عضویت در آن‌ها اقدام نمایند.