مهندسی اجتماعی جهت استخراج کد عضویت در شبکه های اجتماعی
mci-pages-sharing
عکس داخلی محتوا - مهندسی اجتماعی جهت استخراج کد عضویت در شبکه های اجتماعی

واتساپ در حال حاضر یکی از پرطرفدارترین و باکیفیت‌ترین برنامه‌های پیام رسانی است که کاربران در سراسر دنیا از آن استفاده می‌کنند. اما هر زمان که یک برنامه محبوبیت بیشتری پیدا کند، بیشتر هم مورد توجه افراد سودجو، هکرها و کلاهبرداران هم قرار می‌گیرد.
چرا که افزایش کاربران یک اپلیکیشن، شانس افزایش تعداد قربانی را هم بیشتر می‌کند. اخیرا شیوه کلاهبرداری جدید از طریق وآتس آپ بدین صورت می باشد که ابتدا یک کد واتساپ از طریق یک پیام کوتاه برای شما ارسال می گردد و بلافاصله یک فرد ناشناس با شما تماس گرفته و ضمن معذرت خواهی اظهار می دارد که برای نصب واتساب به دلیل نزدیکی و مشابهت شماره تلفن وی با شما، شماره شما را وارد کرده است و کدی برای شما ارسال شده است و درخواست می نماید کد را برای وی ارسال نمایید.
پس از دریافت کد مربوطه فرد ناشناس (هکر) واتساپی با کدی که در اختیار دارد نصب کرده و تمام مخاطبین ، چت ها ، کانال هاو گروه ها برای وی قابل مشاهده می باشد. به این طریق هکر، با ارسال پیام به مخاطبین شما و حتی برقراری چت دو طرفه با مخاطبان شما درخواست کمک مالی و کلاهبرداری می نماید. نمونه فوق نمونه ای از حملات مهندسی اجتماعی می باشد.
مهندسی اجتماعی روشی مبتنی فریب دادن عوامل انسانی، جهت دسترسی به اطلاعات محرمانه‌ی آنها و از بین بردن آنها است. مهاجم به کمک مجموعه‌ای از تکنیک‌ها، فرد را به فاش کردن اطلاعات یا انجام کارهایی خاص متقاعد می‌کند. اطلاعاتی که این مجرمان به جستجوی آن می‌پردازند، متفاوت است.
اما زمانیکه، افراد را مورد هدف قرار می‌دهند، مجرمان تلاش می‌کنند تا آنها را فریب دهند، تا گذر واژه و یا اطلاعات بانکی آنها را دریافت کنند و یا به رایانه‌ی آنها دسترسی پیدا کنند تا نرم افزار مخرب را بر روی سیستم آنها نصب کنند و سپس رایانه را تحت کنترل بگیرند و ... لذا به کلیه کاربران توصیه می گردد باید ضمن استفاده از واتساپ به نکات امنیتی خاصی توجه داشته باشید.
برای محافظت از حریم خصوصی خود و جلوگیری از هر نوع احتمال هک و کلاهبرداری از طریق واتساپ کافیست که به چند مورد حساس و نکته کلیدی توجه داشته باشید:
از در اختیار قرار دادن شماره تلفن خود و هرگونه رمز حساب های بانکی و کد واتساپ، تلگرام و شبکه های اجتماعی دیگر خود به افراد ناشناس و همچنین ثبت آنها در گوشی خود جدا خوداری نمایید. حین استفاده از شبکه های اجتماعی از باز کردن لینک های ناشناس خودداری نمایید، به پیام هایی که شما را ترغیب به ارسال برای دیگران می نماید خودداری نمایید. به پیام ها یا تماس های دریافتی از افراد ناشناس اعتماد نکنید.