مخاطرات و دام‌های امنیتی بازی معروف Pokemon GO
mci-pages-sharing

بازی Pokemon GO یک بازی اینترنتی پرطرفدار است که از واقعیت افزوده (Augmented Reality) استفاده می‌کند. این بازی برای دستگاه‌های اندرویدی و iOS تولید شده و در مدت کوتاهی که به بازار عرضه شده، مشکلات امنیتی و نظامی فراوانی را به وجود آورده است.

از جمله این مشکلات و تهدیدات امنیتی می‌توان به دسترسی غیر مجاز به اطلاعات محرمانه و شخصی کاربران، افشای تصاویر اماکن نظامی و امنیتی و در مواردی تلفات انسانی در سوانح رانندگی اشاره نمود. استفاده از این بازی در بسیاری از کشورها به دلایل امنیتی مسدود و ممنوع اعلام شده است.

محصولات و سیستم‌های آسیب‌پذیر

گوشی های هوشمند

توضیحات

بازی فوق در هنگام نصب، سطح دسترسی بالایی را درخواست می‌کند که اکثر این دسترسی‌ها غیر مرتبط و مغایر با موارد امنیتی می‌باشد.

از آنجا که سرورهای این بازی در ایران وجود ندارد و نمی‌توان کنترلی بر روی داده‌های موجود در پایگاه داده‌ی آن داشت و هم چنین از آنجایی که این بازی از فیلتر بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای جهت تایید کیفیت، کمیت و امنیت عبور نکرده است، لذا اماکن و محیط‌هایی که از بعد امنیتی و سیاسی، دارای ارزش می‌باشند و در مواردی جزء دارایی‌های یک کشور محسوب می‌شوند، جزء نقاط هدف‌گذاری شده در بازی قرار می‌گیرند و افشای اطلاعات با اهداف سیاسی و نظامی صورت می‌گیرد.

مساله مهمی که در مورد این بازی وجود دارد استفاده از GPS Tracking در آن است. با استفاده از این ویژگی، این بازی تمام اطلاعات رفتاری کاربران، مسیرهای تردد و یا محل سکونت و محل کار آنها را اختیار شرکت‌ها و تیم‌های مورد نظر قرار می‌دهد و پس از مدتی، اطلاعات دقیق ترددها و الگوی رفتاری کاربران در بیرون منزل در دسترس قرار خواهد گرفت.

مخاطرات و دام‌های امنیتی بازی معروف Pokemon GO

کمپانی تحقیقاتی امنیتی ESET اعلام کرده است که تعدادی از برنامه‌های به ظاهر مرتبط به این بازی که در گوگل پلی استور ظاهر شده‌اند، در حقیقت بدافزار هستند و به دنبال دریافت اطلاعات و پول از کاربران می‌باشند و در واقع از اعتبار و محبوبیت این بازی جهت تحقق اهداف خرابکارانه‌ی خود استفاده می‌کنند. از جمله‌ی این برنامه‌ها می‌توان به Guide And Cheat For PokemonGO،Install PokemonGO و Pokemon GO Ultimate اشاره نمود. در واقع تمام این برنامه‌های آلوده، با DroidJack RAT باندل شده‌اند که همین موضوع سبب می‌شود که مهاجم، کنترل کامل به دستگاه کاربر پیدا کند.

به دلیل وجود تکنولوژی واقعیت مجازی (Virtual Reality) و نوع بازی، از آن جا که فرد درگیر تعقیب و شکار است، به سادگی درگیر سوانح رانندگی می‌شود.

راه‌حل

عدم نصب این بازی و برنامه های مرتبط.

نکات امنیتی مرتبط:
  • استفاده از آنتی ویروس‌های معتبر و به‌ روز شده
  • دریافت برنامه‌ها تنها از فروشگاه‌های معتبر و تایید شده
  • بررسی بخش نظرات کاربران در مورد برنامه‌های دریافتی
  • غیر فعال‌سازی گزینه Unknown Source در تنظیمات مربوط به برنامه‌ها، به منظور لغو مجوز نصب برای برنامه‌های ناشناخته