اقدامات امنیتی لازم پیش از فروش تلفن همراه (بخش اول–سیستم‌عامل اندروید)‬‬‬
mci-pages-sharing

تلفن همراه شما حاوی اطلاعاتی است که ممکن است مورد سوءاستفاده قرار گیرد. به همین دلیل در هنگام فروش و انتقال مالکیت تلفن همراه بابد نکاتی جهت حذف و یا نگهداری اطلاعات حیاتی رعایت گردد. در این بخش موارد مربوط به تلفن‌های همراه دارای سیستم‌عامل اندروید عنوان گردیده است.

  • تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات: قبل از هر اقدامی از اطلاعات موجود در تلفن همراه نسخه پشتیبان تهیه نمایید. این اطلاعات شامل لیست مخاطبین، پیامک‌ها، تصاویر، فیلم‌ها، آهنگ‌ها، فایل‌های دانلود شده، اطلاعات موجود در پیامرسان‌های مورد استفاده، کلمات عبور ذخیره شده در مرورگر و... می‌باشد.

    یکی از روش‌های تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات در گوشی‌ها با سیستم‌عامل اندروید، متصل کردن آن به رایانه با استفاده از کابل USB و کپی کردن اطلاعات آن بر روی رایانه است. همچنین نرم‌افزارهای زیادی وجود دارند که به صورت خودکار از کلیه اطلاعات موجود نسخه پشتیبان تهیه می‌کنند. شرکت‌های تولیدکننده تلفن‌های همراه معمولا برای این امر دارای نرم‌افزار اختصاصی خود هستند.

  • خارج کردن سیم‌کارت و کارت حافظه جانبی: چه کاربر آیفون باشید و چه اندروید، در هر صورت قبل از این که گوشی را به مالک جدید بسپارید، باید سیم‌کارت آن را بردارید. همان‌طور که می‌دانید، امکان استفاده از سیم‌کارت برای ذخیره کردن اطلاعات تماس‌ها از جمله نام افراد، شماره تلفن‌ها و ایمیل‌هایشان وجود دارد. مسلماً شما هم تمایلی ندارید که چنین اطلاعاتی در دسترس افراد نامناسب قرار گیرند.

    بنابراین قبل از فروش گوشی حتماً سیم‌کارت آن را بردارید. برای مشاهده اطلاعات بیشتر درباره نحوه برداشتن سیم‌کارت و کارت حافظه به صورت امن می‌توانید به دفترچه راهنمای گوشی‌تان مراجعه کنید.

  • خروج از حساب‌های کاربری: مسلماً هنگام استفاده از بسیاری از اپلیکیشن‌ها، نیاز به ورود به حساب کاربری وجود دارد. از جمله پرکاربرترین اپلیکیشن‌ها می‌توان به پست الکترونیکی (Gmail)، پیام‌رسان‌ها، شبکه‌های اجتماعی، سرویس‌های ابری، کیف پول ارزهای دیجیتال و... اشاره نمود. پس از تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات، باید از کلیه حساب‌های کاربری خارج شد. همچنین مجدداً تاکید می‌شود که کلمات عبور ذخیره شده در مرورگر نیز باید استخراج شده و سپس حذف گردند.
  • حذف محافظت در برابر ریست کارخانه: گزینه محافظت در برابر ریست کارخانه (به اختصارFRP) یکی از امکانات مخصوص سیستم‌عامل اندروید است که از ریست کارخانه و پاک‌سازی دستی اطلاعات در صورت به سرقت رفتن گوشی پیشگیری می‌کند. به عبارت دیگر، این گزینه باعث می‌شود که سارق نتواند برای خلاص شدن از شواهد، حافظه گوشی را پاک‌سازی کند. بنابراین غیرفعال کردن FRP فقط باید قبل از فروش گوشی انجام شود. برای انجام این کار، به قسمت Settings و سپس به About device/phone بروید. از آنجا وارد قسمت Software info شده و مدل گوشی‌تان را یادداشت کنید. سپس دوباره به منوی Settings بازگشته و منوی Security یا Lock Screen Security را انتخاب کنید. در قسمت Screen Lock، اسلایدر را حرکت داده تا این گزینه غیرفعال شود. پس از این کار باید ریست کارخانه را انجام دهید.
  • برگرداندن گوشی به حالت تنظیمات کارخانه: همان‌طور که احتمالاً خود شما هم در جریان هستید، آخرین مرحله قبل از تحویل دادن تلفن همراه به فرد جدید، پاک‌سازی آن است. بهترین راه این است که همه چیز را به صورت دستی پاک‌سازی کنید ولی به خاطر داشته باشید که این روش، منجر به جا ماندن برخی اطلاعات می‌شود که می‌توان از آن‌ها برای بازسازی سایر اطلاعات استفاده نمود. در نتیجه، یکی از راه‌های جلوگیری از بازیابی مجدد اطلاعات موجود بر روی حافظه گوشی، انجام ریست کارخانه است. در سیستم‌عامل اندروید، به قسمت Settings رفته، روی گزینه Privacy کلیک کرده و گزینه Factory Data Reset را انتخاب کنید. دوباره برای تأیید، بر روی گزینه Factory Data Reset کلیک کنید. هنگام اجرای این فرایند، گوشی شما چندین‌بار ریست خواهد شد. همچنین علاوه بر ریست کارخانه، برخی تلفن‌های همراه دارای قابلیت Wipe هستند. این قابلیت به کاربر اجازه می‌دهد تا کل حافظه ذخیره‌سازی تلفن همراه را با اطلاعات باطله پر کرده تا نتوان با استفاده از ابزارهای بازیابی اطلاعات، به اطلاعات حذف شده کاربر دست یافت. برخی تلفن‌های همراه در کنار گزینه ریست کارخانه، گزینه‌ ریست به همراه Wipe را نیز در اختیار کاربر قرار می‌دهند. استفاده از این گزینه نیازمند زمان بیشتری برای تکمیل فرآیند می‌باشد.