انتشار نسخه 85 مرورگر Firefox
mci-pages-sharing

شرکت موزیلا در آخرین بروزرسانی مرورگر خود، نسخه 85 مرورگر Firefox را منتشر کرده است. این بروزرسانی شامل رفع چندین آسیب‌پذیری و افزودن برخی ویژگی‌های جدید می‌باشد.

‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬انتشار نسخه 85 مرورگرFirefox

طبق اعلام شرکت موزیلا، تعداد 14 آسیب‌پذیری‌ در نسخه 85 مرورگر Firefox رفع شده‌اند. تعداد زیادی از این آسیب‌پذیری‌ها دارای حساسیت بالا بوده و عدم وصله آن‌ها می‌تواند موجب خطراتی مانند دسترسی راه‌دور به سیستم کاربر، سرقت اطلاعات حساس و نصب بدافزار گردند.

همچنین علاوه بر رفع آسیب‌پذیری‌های فوق، قابلیت جدیدی به نام محافظت از ابَرکوکی (Supercookie) به مرورگر Firefox اضافه گردیده است که از ردیابی فعالیت کاربران در هنگام استفاده از مرورگر جلوگیری کرده و امنیت بالاتری ارائه می‌دهد. ابَرکوکی‌ها حتی هنگام پاک کردن کوکی‌ها نیز حذف نمی‌شوند، لذا احتمال استفاده از آن‌ها جهت ردیابی کاربران وجود دارد. با این قابلیت جدید، ابَرکوکی‌ها نمی‌توانند اقدامات کاربر را ردیابی کنند.

نکته مهم دیگر در انتشار این نسخه از Firefox، حذف پشتیبانی Adobe Flash است. نسخه جدید Firefox بدون پشتیبانی از Flash عرضه می‌شود، بنابراین عملکرد و امنیت مرورگر را بهبود می‌بخشد. Flash Player Adobe پس از سال‌ها خطر امنیتی مستمر، در تاریخ 1 ژانویه 2021 به پایان زندگی خود رسید. Adobe در حال نمایش هشدارهایی در رایانه‌های ویندوزی است که به کاربران توصیه می‌کند "سریع" Flash Player را از سیستم خود پاک کنند و همه صفحات دانلود Flash Player را از وب‌سایت‌های خود حذف کرده است.

با شروع انتشار این نسخه Firefox، هیچ تنظیماتی برای کاربرانی که می‌خواهند پشتیبانی Flash را دوباره فعال کنند، وجود ندارد.