بدافزار موبایلی Mobogram 5.4
mci-pages-sharing

این بدافزار از طریق فایل برنامکی به نام Mobogram5.4.apk در شبکه‌های مجازی در حال انتشار بوده و مخصوص تلفن‌های همراه دارای سیستم عامل اندروید است. برنامک Mobogram به عنوان پوسته‌ای از برنامک شبکه اجتماعی Telegram، به منظور دور زدن سامانه فیلترینگ، از پروکسی‌های MTProto استفاده کرده و به طور دائم و متناوب در حال عضو کردن کاربر در کانال‌های عمدتا فروش آنلاین، به منظور تبلیغات و مشتری‌یابی برای آن‌ها، هم از طریق این پروکسی‌ها و هم از طریق سرویس ارسال اعلان «پوشه» است. این برنامک به صورت بالقوه یک تروجان بوده و قادر است فایل (هایی) دیگر را دانلود و در تلفن همراه قربانی نصب کند.

این بدافزار مانند بسیاری از برنامک‌های مخرب داخل کشور، عملیات مخرب خود را با سوء استفاده از سرویس ارسال اعلان «پوشه» به انجام می‌رساند. فهرستی از عملیات مخرب که بدافزار قابلیت انجام آن‌ها را دارد عبارتند از:

 • امکان دانلود فایل (هایی) از URL‌‌های مشخص و نصب آن (ها) در تلفن همراه قربانی
 • امکان عضویت قربانی در یک گروه یا کانال تلگرامی مشخص
 • امکان عضویت قربانی در سرویس‌های ارزش افزوده با استفاده از صفحات لندینگ
نشانه‌های آلودگی

این بدافزار با نام Mobogram در تلفن همراه قربانی نصب شده و نشانه خاصی از آلودگی از خود بر جا نمی‌گذارد؛ در حالی که در پس زمینه قادر به انجام عملیات مخرب خود است.

روش‌های پاکسازی تلفن همراه آلوده

برای پاکسازی این بدافزار از تلفن همراه می‌توان به راحتی برنامک Mobogram را که در لیست برنامک‌های نصب شده در تلفن همراه قرار دارد، uninstall کرد. در ضمن کسی که دریافت اعلان مربوط به این بدافزار را غیر فعال کرده باشد، خطری از نظر عملیات مخرب مرتبط با اجرای اعلان، او را تهدید نمی‌کند.

روش‌های جلوگیری از آلودگی

توجه به توصیه‌های ارائه شده می‌تواند نقش بسزایی در جلوگیری از آلودگی تلفن‌های همراه داشته باشد:

 • عدم دانلود از منابع غیر معتبر
 • با توجه به ایجاد مشکلات فراوان برای کاربران تلفن‌های همراه در زمینه دانلود و نصب برنامه‌های کاربردی از طریق منابع نامعتبر، یادآور می‌شود برای دانلود برنامک‌های مورد نیاز بر روی تلفن همراه، فقط از طریق منابع شناخته شده و قابل اعتماد مانند Google Play store و App Store اقدام گردد.

 • توجه به مجوزهای درخواستی از سوی برنامه
 • برنامه‌های اندروید پیش از نصب، فهرستی از مجوزهای دسترسی که برای نصب به آن‌ها نیاز دارند را اعلام می‌کنند. بهتر است پیش از نصب با در نظر گرفتن کارکرد مورد انتظار از برنامه، در صورتی‌که مجوزی بیش از حد نیاز درخواست می‌کند، از نصب آن اجتناب شود.

 • غیر فعال‌سازی اعلان‌های مربوط به برنامک‌های مشکوک
 • بعد از نصب برنامکی بر روی تلفن همراه، با در نظر گرفتن ملاحظات اشاره شده در دو بند قبلی، بهتر است بلافاصله دریافت اعلان برای آن برنامه را غیر فعال کرده تا از عملیات مخرب مرتبط با اجرای اعلان در امان بود.

 • نصب ضد ویروس و بروزرسانی آن
 • از آنجا که در سال‌های اخیر شیوع گسترده انواع بدافزارها و ویروس‌ها بر روی تلفن‌های همراه منجر به ایجاد مشکلات فراوانی برای صاحبان آن‌ها شده است، لذا نصب برنامه‌های ضد ویروس یکی از کارهای ضروری جهت جلوگیری از آلوده شدن تلفن همراه و انتشار برنامه‌های مخرب است. همچنین در استفاده از این برنامه‌ها می بایست همواره از برنامه‌های ضد ویروس معتبر استفاده کرده و مرتباً با انجام بروزرسانی برای این برنامه‌ها از انجام پروسه صحیح ویروس‌یابی بر روی تلفن همراه خود اطمینان حاصل نمود.