نکات ایمنی در خصوص امنیت تلفن‌های همراه‬‬‬‬‬‬
mci-pages-sharing

با ورود تلفن‌های هوشمند به زندگی افراد، حفظ امنیت اطلاعات موجود در تلفن‌های همراه نیز اهمیت زیادی پیدا کرده است. زیرا عمده اطلاعات محرمانه و شخصی افراد درون تلفن‌های همراه قرار گرفته است. در همین خصوص برخی نکات ایمنی برای حفط امنیت اطلاعات درون تلفن همراه در ادامه شرح داده خواهد شد.

 • تعریف رمز عبور جهت استفاده از تلفن همراه:
  امروزه همه تلفن‌‌های همراه داری قابلیت تنظیم کلمات عبور یا Pin، تعریف اثر انگشت و یا استفاده از چهره مالک تلفن همراه برای بازگشایی تلفن همراه بوده و هیچ فردی بدون در اختیار داشتن این اطلاعات، امکان استفاده از تلفن همراه را نخواهد داشت.
  در برخی موارد مشاهده شده است که در تلفن‌های همراه بدون کلمات عبور، سارق پس از سرقت دستگاه اقدام به اخاذی و تهدید به افشای اطلاعات شخصی موجود در گوشی مربوطه می‌نماید. علاوه بر این موضوع، مشاهده شده است که سارق با در اختیار داشتن لیست مخاطبین مالک تلفن همراه، با جعل هویت وی اقدام به ارسال پیامک و درخواست پول می‌نماید. درصورتیکه تمهیدات امنیتی برای تلفن همراه در نظر گرفته شده باشد، هیچ یک از موارد ذکر شده امکان وقوع ندارند.
 • ذخیره اطلاعات شخصی بر روی حافظه داخلی تلفن همراه:
  اکثر تلفن‌های همراه موجود در بازار، علاوه بر حافظه ذخیره‌سازی داخلی، دارای امکان اضافه نمودن کارت‌های حافظه جانبی نیز هستند. اطلاعات ذخیره شده در بخش حافظه‌های جانبی به صورت مستقیم قابل دسترسی بوده و امنیت کمتری نسبت به حافظه‌های داخلی تلفن همراه دارند. لذا توصیه می‌گردد اطلاعات شخصی مانند تصاویر و فیلم‌ها در حافظه داخلی ذخیره گردند تا امکان محافظت با استفاده از کلمه عبور تلفن همراه را داشته باشند.
 • تعیین کلمات عبور برای برنامک‌های نصب شده:
  بسیاری از برنامک‌های مورد استفاده توسط کاربران، دارای امکان تعیین کلمات عبور هستند. برنامک‌هایی مانند شبکه‌های اجتماعی و موبایل بانک‌ها از جمله برنامک‌های پرکاربردی هستند که دارای امکان تعریف کلمه عبور یا اثر انگشت هستند. (شکل 1) استفاده از این امکانات باعث کاهش خطر دسترسی افراد ناشناس به این برنامک‌ها می‌گردد.
  نکات ایمنی در خصوص امنیت تلفن‌های همراه‬‬‬‬‬‬
 • فعال‌سازی قابلیت ردیابی تلفن همراه از راه‌دور:
  کلیه تلفن‌های همراه دارای سیستم‌عامل اندروید و یا iOS، دارای امکان ردیابی تلفن همراه در صورت گم شدن و یا سرقت هستند. برای استفاده از این امکان بایستی یک حساب کاربری Google و یا Apple ایجاد کرده و آن را بر روی تلفن همراه تنظیم و قابلیت مربوطه را فعال کرد. این قابلیت با استفاده از اینترنت تلفن همراه موقعیت مکانی آن را در حساب کاربری نشان خواهد داد (شکل 2).
  نکات ایمنی در خصوص امنیت تلفن‌های همراه‬‬‬‬‬‬
 • فعال‌سازی قابلیت قفل و یا پاکسازی تلفن همراه از راه‌دور:
  علاوه بر امکان ردیابی تلفن همراه از راه دور، امکان قفل کردن و یا پاکسازی تلفن همراه از راه دور نیز برای سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS فراهم است. برای استفاده از این امکان نیاز به ساخت و فعال‌سازی حساب کاربری در تلفن همراه وجود دارد (شکل 3).
  نکات ایمنی در خصوص امنیت تلفن‌های همراه‬‬‬‬‬‬