پیام‌رسان‌های دارای رمزگذاری انتها به انتها‬‬‬
mci-pages-sharing

حفظ حریم خصوصی و صیانت از محرمانگی اطلاعات رد و بدل شده در شبکه اینترنت، یکی از دغدغه‌های اصلی کاربران در زمان فعلی می‌باشد. با توجه به رشد روزافزون استفاده از اپلیکیشن‌های پیام‌رسان توسط کاربران، حفط محرمانگی اطلاعات نیز اهمیت بیشتری پیدا کرده است. به منظور پاسخ به این نگرانی، اپلیکیشن‌های پیام‌رسان اقدام به پیاده‌سازی تکنیک‌های رمزنگاری انتها به انتها (End-To_End) یا سراسری نموده‌اند.

رمزنگاری End-To-End چیست؟

امن‌ترین سرویس‌های پیام‌رسان، رمزنگاری انتها به انتها یا سرتاسر یا کاربر به‌ کاربر را ارائه می‌دهند. در این روش تنها شما و کسی که برایش پیام ارسال می‌کنید، می‌توانید پیام را بخوانید. شخص ثالث و یا حتی توسعه‌دهندگان اپلیکیشن قادر به خواندن پیام‌ها نخواهند بود.
این موضوع نیازمند کلیدهای منحصربه‌فرد خصوصی و عمومی خواهد بود. کلید خصوصی بر روی دستگاه مشغول به کار است و کلید عمومی مشغول ارسال پیام رمزنگاری ‌شده به شخص دیگر است که کلید خصوصی فعال بر روی گوشی آن‌ها می‌تواند پیام را رمزگشایی کند. تمام این فرآیند به‌صورت خودکار اتفاق خواهد افتاد و نیازی به دخالت کاربر وجود ندارد.

در ادامه برخی از امن‌ترین اپلیکیشن‌های پیام‌رسان معرفی خواهند شد.

WhatsApp WhatsApp:

WhatsApp مشهورترین پیام‌رسان بوده و در حال حاضر بسیاری از کاربران مشغول استفاده از این اپلیکیشن هستند.
همچنین علاوه بر پیام‌های متنی، تماس‌های تلفنی نیز در این اپلیکیشن رمزگذاری می‌شوند. از جمله دیگر قابلیت‌های این پیام‌رسان، وجود نسخه وب و Desktop می‌باشد. این اپلیکیشن برای هر دو سیستم‌عامل تلفن همراه یعنی اندروید و iOS و به صورت رایگان قابل دسترس است.

Telegram Telegram:

رمزنگاری کاربر به‌ کاربر به‌صورت پیش‌فرض در این اپلیکیشن فعال نیست. البته پیام‌های عمومی رمزگذاری می‌شوند، اما قابلیت رمزگذاری کاربر به کاربر فقط در بخش Secret Chat فعال است. یکی دیگر از ویژگی‌های خوب این پیام‌رسان، امکان حذف پیام‌های ارسالی به صورت دوطرفه می‌باشد. این اپلیکیشن برای هر دو سیستم‌عامل تلفن همراه یعنی اندروید و iOS و به صورت رایگان قابل دسترس است.

Signal Signal:

این اپلیکیشن در مقایسه با سایر اپلیکیشن‌های پیام‌رسان میزان فشرده‌سازی بیشتر و در نتیجه مصرف اینترنت کمتری دارد. این اپلیکیشن متن باز بوده و برای هر دو سیستم‌عامل تلفن همراه یعنی اندروید و iOS و به صورت رایگان قابل دسترس است.

Dust Dust:

مهم‌ترین تفاوت این اپلیکیشن با سایر اپلیکیشن‌های پیام‌رسان، تمرکز بر پیام‌های حذف شونده علاوه بر رمزگذاری کاربر به کاربر است. در این اپلیکیشن کاربران قادر به حذف پیام‌های ارسالی به صورت دو طرفه می‌باشد. علاوه بر این مورد، کلیه پیام‌ها پس از گذشت 24 ساعت به صورت خودکار از تلفن همراه فرستنده و گیرنده پاک خواهند شد.

در صورتیکه شما از محصولات شرکت Apple استفاده می‌کنید، پیام‌رسان‌های iMessage و FaceTime نیز رمزگذاری کاربر به کاربر دارند. البته این ویژگی تنها بین محصولات تولید شده توسط شرکت Apple وجود دارد.