نکات ایمنی در خصوص نصب برنامک بر روی تلفن همراه
mci-pages-sharing

با توجه به گسترش روزافزون صدمات ناشی از آلودگی تلفن‌های همراه توسط بدافزارهای جدید، لازم است توصیه‌های زیر جهت پیشگیری از چنین آسیب‌هایی توسط کاربران تلفن‌های هوشمند مورد توجه قرار گیرند.

  • نرم‌افزارهای مورد نیاز فقط از طریق منابع شناخته شده و قابل اعتماد مانند google play، app store نصب شوند. نصب نرم‌افزار از طریق کانال‌های شبکه‌های اجتماعی و سایر منابع ناشناس می تواند خطر آلودگی تلفن همراه را در پی داشته باشد.
  • استفاده از نرم‌افزارهای ضدبدافزار می تواند نقش بسزایی در جلوگیری از آلودگی تلفن‌های همراه داشته باشد. لذا استفاده از یک نرم‌افزار ضدبدافزار کارا و به روزرسانی مرتب آن یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از آلودگی و یا پاکسازی تلفن همراه از بدافزارها می باشد.
  • هنگام نصب نرم‌افزار به دسترسی‌های درخواست شده از طرف نرم‌افزار توجه کنید. همه نرم‌افزارهای تلفن همراه در هنگام نصب لیستی از دسترسی‌های موردنیاز برای اجرا را نمایش می دهند. برخی از نرم‌افزارها درخواست دسترسی‌هایی را دارند که با کارکرد نرم‌افزار مربوطه همخوانی ندارد. لذا با توجه به این موارد درخواستی، در مورد نصب و یا عدم نصب نرم‌افزار تصمیم‌گیری کنید.
  • به طور کلی، اطلاعات موجود بر روی تلفن‌های همراه همواره در معرض خطر افشا و یا سرقت هستند، لذا در صورت امکان از نگهداری اطلاعات حیاتی و شخصی بر روی تلفن‌های همراه خودداری نمایید.
  • اینترنت رایگان (وای فای عمومی) موجود در مراکز عمومی و تجاری قابل اطمینان نیستند. خطر شنود و ضبط اطلاعات تبادل شده در این سامانه‌ها همواره وجود دارد. لذا تراکنش‌های مالی و دیگر عملیات‌های حساس خود را از طریق این دسترسی‌های رایگان به اینترنت انجام ندهید.
  • در صورت مشاهده نرم‌افزارهای مشکوک آن را به بخش رخدادهای امنیتی ارسال کنید تا از لحاظ سلامت نرم‌افزار بررسی شود.