استفاده غیرمجاز از دوربین در اپلیکیشن اینستاگرام سیستم عاملiOS
mci-pages-sharing

شرکت اپل با رونمایی از نسخه 14 سیستم‌عامل iOS در کنفرانس WWDC سال 2020، نشان داد که حفظ حریم خصوصی کاربرانش برای این شرکت، اهمیت بسیار بالایی دارد. iOS جدید علاوه بر نشان دادن اپلیکیشن‌هایی که به حافظه کلیپ‌بورد (Clipboard) آیفون دسترسی دارند، زمانی که یک اپلیکیشن از دوربین یا میکروفون تلفن همراه استفاده کند، این استفاده را با نمایش دادن نقطه‌ای سبز رنگ در نوار وضعیت دستگاه به کاربر نشان می‌دهد.

استفاده غیرمجاز از دوربین در اپلیکیشن اینستاگرام سیستم عاملiOS

طی هفته گذشته، برخی از کاربران بعد از نصب نسخه‌ بتای iOS 14 بر روی آیفون خود، در شبکه‌های اجتماعی گفته‌اند که بعد از باز کردن اپلیکیشن اینستاگرام، نقطه‌ی سبز رنگ نشان دهنده‌ی استفاده‌ی اپلیکیشن از دوربین، در بالای آیفون آنها ظاهر ‌می‌شود. این اتفاق حتی زمانی که کاربر از دوربین در این اپلیکیشن هم استفاده نمی‌کند رخ می‌دهد. در حالت کلی این نقطه‌ی سبز رنگ باید زمانی نمایش داده شود که شما از دوربین در این اپلیکیشن به طور مثال برای گذاشتن پست یا استوری استفاده می‌کنید. نمایش این نقطه‌ی سبز رنگ نشان می‌دهد که این اپلیکیشن در پس زمینه در حال استفاده از دوربین آیفون است.

اینستاگرام در رابطه با این موضوع اعلام کرد که علت این مشکل، وجود باگ در این اپلیکیشن است و این اپلیکیشن تنها زمانی از دوربین تلفن همراه استفاده ‌می‌کند که کاربر بخواهد. آنها در ادامه گفتند: ما باگی را در نسخه بتای iOS 14 پیدا کرده‌ایم که باعث ‌می‌شود این اپلیکیشن به اشتباه فرض کند که کاربر در حال استفاده از دوربین است. سخنگوی اینستاگرام همچنین گفت اپلیکیشن اینستاگرام در این نمونه‌ها که گزارش شده به دوربین دسترسی نداشته و هیچ محتوایی توسط دوربین ضبط نشده است.

با این حال شرکت مالک اینستاگرام یعنی فیسبوک سوابق خوبی در حوزه صیانت از اطلاعات کاربران ندارد. از جمله این موارد می‌توان به افشای اطلاعات کاربران و همچنین جریمه‌های نقدی این شرکت در بسیاری از کشورها در نتیجه نقض حریم خصوصی کاربران اشاره کرد.

با توجه به اینکه هنوز از ماهیت واقعی این موضوع اطلاعات بیشتری در دسترس قرار ندارد، لذا کاربران می‌توانند با مسدود‌سازی دسترسی اپلیکیشن اینستاگرام به دوربین و فراهم‌سازی این دسترسی برای موارد مورد نیاز، از وقوع مشکلات امنیتی جلوگیری کنند.

در حال حاضر نسخه‌ی iOS 14 موجود برای نصب در فاز بتا قرار دارد و نسخه‌ اصلی از این سیستم عامل پاییز امسال در دسترس همه‌ کاربران قرار خواهد گرفت.