کلاه‌برداری در خصوص دریافت اینترنت رایگان دانشجویی و دانش‌آموزی
mci-pages-sharing

با شیوع ویروس کرونا و تغییر روش آموزش مدارس و دانشگاه‌ها از حضوری به مجازی، استفاده کاربران از اینترنت همراه افزایش چشمگیری داشته است. در این شرایط برخی سودجویان با استفاده از این موقعیت فعلی، اقدام به طراحی سناریوهای کلاه‌برداری از کاربران کرده‌اند.

طبق نتایج حاصل شده از رصد فضای مجازی، عده‌ای با تبلیغ اینترنت رایگان دانشجویی و دانش‌آموزی، کاربر را فریب داده و وی را به صفحات فیشینگ یا اپلیکیشن‌های مخرب هدایت می‌کنند.

کلاه‌برداری در خصوص دریافت اینترنت رایگان دانشجویی و دانش‌آموزی‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬ ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬کلاه‌برداری در خصوص دریافت اینترنت رایگان دانشجویی و دانش‌آموزی

این تبلیغات ممکن است از طریق پیامک، صفحات شبکه‌های اجتماعی، پیام‌رسان‌ها و یا سایت‌های تبلیغ به دست قربانی برسد. در ادامه کاربر با ورود به لینک موجود در متن پیام، ممکن است به صفحات فیشینگ حساب بانکی و یا دانلود اپلیکیشن‌های مخرب و بدافزار هدایت شود. طبق گزارشات منتشر شده از سمت پلیس فتا، تاکنون تعداد زیادی از کاربران از این طریق کنترل حساب بانکی خود را به دست مهاجمین داده و یا با دانلود و نصب اپلیکیشن‌های مخرب مانند باج‌افزارها، اطلاعات خود را از دست داده‌اند.

مناسب‌ترین کار برای پیشگیری از این کلاهبرداری‌ها آن است که ابتدا درباره پیوند‌ها یا لینک‌هایی که در شبکه‌های مجازی تبلیغ می‌شود، دقت شود. در صورتی که قصد ورود به هر سایتی دارید حتماً نشانی آن را بدانید و آدرس سایت مربوطه را مستقیما وارد کرده و از جستجو کردن در موتور‌های جستجوگر اجتناب کنید، زیرا معمولاً به نشانی‌های تقلبی هدایت می‌شوید.

همچنین به منظور دریافت اینترنت رایگان دانشجویی، اساتید، معلمان و دانش‌آموزان، موضوع را از منابع معتبر و متولی‌های مربوطه مانند وزارت ارتباطات، وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم و اپراتورهای همراه پیگیری نموده و اطلاعات منتشر شده از سایر منابع را دنبال نکنید. همچنین در صورت مواجه با موارد کلاه‌برداری، می‌توانید موضوع را به پلیس فتا اعلام فرمایید.