‫ ایمیل‌های مخرب با موضوع ویروس کرونا‬
mci-pages-sharing

طبق رصد انجام شده در فضای مجازی و با توجه به شیوع ویروس کرونا، ایمیل‌هایی با محتوای آگاهی‌رسانی در این خصوص در حال انتشار و دریافت توسط کاربران است که این ایمیل‌ها، عمدتا مخرب هستند. از جمله فعالیت‌های مخرب این ایمیل‌ها می‌توان به انجام عملیات Phishing، نصب فایل‌های آلوده و سرقت اطلاعات اشاره کرد.

برای مثال ایمیل زیر، به نام و عنوان سازمان بهداشت جهانی (WHO) ارسال شده است.

‫ ایمیل‌های مخرب با موضوع ویروس کرونا‬‬‬

محتوای ایمیل عنوان می‌کند که برای دریافت دستورالعمل‌های ایمنی، بر روی لینک داده شده کلیک شود. با کلیک بر لینک مذکور، کاربر به صفحه‌ای هدایت می‌شود که اطلاعات حساب کاربری ایمیل وی را (شامل نام کاربری و رمز عبور) درخواست می‌کند.

‫ ایمیل‌های مخرب با موضوع ویروس کرونا‬‬‬

در صورتیکه کاربر اطلاعات خود را در این فرم وارد کند، مهاجم به حساب کاربری ایمیل کاربر دسترسی پیدا می‌کند.
همچنین در مورد دیگری، مهاجم با ارسال ایمیلی حاوی یک فایل متنی (فایل Word و یا PDF) و اعلام اینکه فایل مذکور حاوی دستورالعمل‌های ایمنی می‌باشد، کاربر را ترغیب به دانلود و اجرای فایل ضمیمه می‌کند. این فایل ضمیمه آلوده به بدافزار بوده و در صورت اجرا، رایانه کاربر را آلوده می‌سازد که می‌تواند اثرات مخرب زیادی داشته باشد.

به منظور کاهش خطرات ناشی از دریافت چنین ایمیل‌هایی، قبل از باز کردن فایل‌های ضمیمه و یا لینک‌های موجود در ایمیل، به نشانی فرستنده ایمیل توجه فرمایید. قبل از باز کردن فایل‌های ضمیمه، آن‌ها را توسط ابزارهای ضدبدافزار به روز اسکن نموده و از عدم آلودگی‌ آن‌ها اطمینان حاصل فرمایید. همچنین اطلاعات حساب کاربری خود را در هیچ فرمی به غیر از صفحه اصلی ورود ایمیل، وارد نفرمایید.