بدافزار موبایلی Clash_Hack
mci-pages-sharing

این بدافزار از طریق فایل برنامکی به نام Clash_hack و با ادعای نسخه کرک شده بازی آنلاین Clash of Clans در شبکه‌های مجازی در حال انتشار است. این بدافزار مخصوص تلفن‌های همراه دارای سیستم عامل اندروید بوده و پس از نصب نشانه‌ای از ارتباط آن با بازی Clash of Clans در آن وجود ندارد. در واقع این بدافزار از نوع جاسوس‌افزار و بدافزارهای تبلیغاتی می‌باشد. از جمله فعالیت‌های جاسوسی این بدافزار می‌توان به ارسال موارد زیر برای سرور اشاره نمود:

  • شماره و کد IMEI
  • اطلاعات تلفن همراه مانند نسخه سیستم عامل نصب شده
  • اطلاعات برنامک‌های نصب شده بر روی تلفن همراه
  • اطلاعات مربوط به لیست مخاطبین ذخیره شده و اطلاعات تماس آن‌ها

این بدافزار پس از ارسال اطلاعات فوق برای سرور خود، اقدام به نشان دادن تبلیغات متوالی برای کاربر می‌کند.

نشانه‌های آلودگی

این بدافزار پس از نصب در تلفن همراه، با نام Google Play Services در لیست برنامک‌های نصب شده ظاهر می‌شود. در سیستم عامل اندروید یک برنامک معتبر به همین نام به صورت پیش‌فرض نصب گردیده است. لذا وجود دو برنامک Google Play Services در تلفن همراه به معنای آلودگی به این بدافزار می‌باشد.

روش‌های از پاکسازی تلفن همراه آلوده

با حذف این بدافزار که با نام جعلی Google Play Services بر روی گوشی نصب می‌شود، می‌‌توان آلودگی ایجاد شده را مرتفع نمود. البته به دلیل وجود دو مورد برنامک با این نام مشابه، نیاز به شناسایی نسخه آلوده وجود دارد. برای شناسایی نسخه آلوده می‌توان به مرجع نصب دو برنامک دارای نام مشابه مراجعه نمود. برنامک اصلی از طریق Google Play نصب گردیده و معتبر است. یکی دیگر از راه‌های پاکسازی تلفن همراه آلوده، استفاده از نرم‌افزارهای ضد بدافزار بروز می‌باشد.

روش‌های جلوگیری از آلودگی

توجه به توصیه‌های ارائه شده در زیر می‌تواند نقش بسزایی در جلوگیری از آلودگی تلفن‌های همراه داشته باشد.

1 عدم دانلود از منابع غیر معتبر

با توجه به ایجاد مشکلات فراوان برای کاربران تلفن‌های همراه درباره دانلود و نصب برنامه‌های کاربردی از طریق منابع نامعتبر، یادآور می شود برای دانلود برنامک‌های مورد نیاز بر روی تلفن همراه فقط از طریق منابع شناخته شده و قابل اعتماد شامل App Store Bazaar و Google Play اقدام کنید.

2 عدم دانلود از منابع غیر معتبر

از آنجا که در سال‌های اخیر شیوع گسترده انواع بدافزارها و ویروس‌ها بر روی تلفن‌های همراه منجر به ایجاد مشکلات فراوانی برای صاحبان این گوشی‌ها شده است، لذا نصب برنامه‌های ضد ویروس یکی از کارهای ضروری جهت جلوگیری از آلوده شدن گوشی و انتشار برنامه‌های مخرب است. همچنین در استفاده از این برنامه‌ها توجه داشته باشید که همواره از برنامه‌های ضد ویروس معتبر استفاده کرده و مرتباً با انجام بروزرسانی برای این برنامه‌ها از انجام پروسه صحیح ویروس یابی بر روی گوشی خود اطمینان حاصل کنید.