آلودگی نسخه اندروید اپلیکیشن Barcode Scanner به بدافزار‬
mci-pages-sharing

ممکن است بسیاری از اپلیکیشن‌های محبوب در فروشگاه Google Play Store در ابتدای کار کاملاً بی‌خطر باشند، اما گزارشات جدید به ما یادآوری می‌کند که همیشه این امکان وجود دارد تا این اپلیکیشن‌ها در آینده تغییر کنند. این اتفاق به تازگی برای یکی از اپلیکیشن‌های محبوب اسکنر افتاده و این اپلیکیشن به یک بدافزار مخرب آلوده شده است.

برنامه بارکد اسکنر (Barcode Scanner) یکی از محبوب‌ترین اپلیکیشن‌های اندرویدی برای اسکن حاوی فایل‌های مخربی است که به تلفن‌همراه کاربران آسیب می‌رساند. این اپلیکیشن‌ حاوی تروجانی است که با باز کردن سایت‌های جعلی در تلفن همراه کاربر اقدام به نصب سایر اپلیکیشن‌‌ها می‌کند. این اپلیکیشن‌ حالا از گوگل پلی حذف شده است.

آلودگی نسخه اندروید اپلیکیشن Barcode Scanner به بدافزار‬

اپلیکیشن Barcode Scanner که توسط Lavabird Ltd توسعه یافته، یک برنامه رایگان برای اسکن بارکد و کدهای QR است. اپلیکیشن‌هایی که خدمات رایگانی ارائه می‌کنند، عموماً دارای تبلیغات هستند و ممکن است در مواردی این تبلیغات آزاردهنده باشند. اما بارکد اسکنر تنها یک اپلیکیشن‌ با تبلیغات آزاردهنده نیست.

در آپدیت جدید کدهای مخربی به اپلیکیشن اضافه شده‌اند که طبق گفته موسسه‌ تحقیقاتی یک نوع خاصی از تروجان است. این کد مخرب از سیستم پیشرفته‌ای برای جلوگیری از شناسایی استفاده کرده است. این بدافزار با راه‌اندازی خودکار مرورگر، اقدام با باز کردن وبسایت‌های جعلی و پاپ اپ‌ها کرده و با نصب اپلیکیشن‌های مخرب کاربران را هدف قرار می‌دهد.

پیش از آنکه بدافزار مورد نظر کشف شود، بارکد اسکنر یک برنامه محبوب بود. در Google Play با بیش از 73000 بررسی، در میان برنامه‌های 4 ستاره قرار داشت. Google Play گفته است که این برنامه توسط بیش از 10 میلیون کاربر در سراسر جهان نصب شده و با وجود آنکه حالا از فروشگاه گوگل حذف شده، بر روی تلفن‌های همراه زیادی همچنان نصب هست.

تعداد برنامه‌های اسکن در گوگل پلی استور زیاد است. اما اگر اپلیکیشنی با نام com.qrcodescanner.barcodescanner در تلفن‌همراه خود نصب دارید، بهتر است همین حالا آن را حذف کنید.

راه‌حل مختصر :

حذف اپلیکیشن مذکور