ویژگی‌های امنیتی اندروید 11
mci-pages-sharing

سیستم‌عامل اندروید یکی از محبوب‌ترین و پرکاربرترین سیستم‌عامل‌های تلفن‌های همراه می‌باشد. امروزه بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده تلفن‌همراه، از این سیستم‌عامل استفاده می‌کنند. آخرین نسخه این سیستم‌عامل، اندروید 11 نام داشته و در کنار بسیاری از ویژگی‌های جدید، دارای چندین ویژگی امنیتی جدید نیز برای حفظ امنیت تلفن‌همراه و صیانت از اطلاعات کاربران می‌باشد.

‬‬‬ویژگی‌های امنیتی اندروید 11

از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های امنیتی اندروید 11 می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • محدودسازی دسترسی های غیرضروری به Background Location: یکی از مهم‌ترین تغییرات در زمینه حفظ حریم خصوصی در نسخه 11 اندروید، تشدید محدودیت دسترسی اپلیکیشن‌ها به موقعیت مکانی در پس‌زمینه دستگاه نسبت به نسخه‌های قبلی است. زمانی که یک اپلیکیشن درخواست مجوز برای دسترسی به موقعیت مکانی تلفن‌همراه را دارد، سیستم‌عامل ابتدا فقط مجوز دسترسی به موقعیت مکانی در حالت پیش‌زمینه گوشی را می‌دهد و اگر اپلیکشین درخواست دسترسی به موقعیت مکانی در پس زمینه تلفن‌همراه را هم داشته باشد باید درخواست دیگری بدهد.

  درخواست دوم کاربران را ملزم می‌کند که به جای پذیرش ناآگاهانه درخواست اپلیکیشن و زدن گزینه‌های Ok یا Allow، چندین مرحله را دنبال کنند. در این صورت اپلیکیشن‌های نصب شده در تلفن‌همراه به اطلاعات فراتر از نیاز خود دسترسی نخواهند داشت.

  برای فعال کردن دسترسی برنامه ها به "Background location"، کاربران باید گزینه "Allow all the time" را در تنظیمات تلفن‌همراه فعال کنند.

  علاوه بر این، گوگل توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های اندروید را ملزم می‌کند تا توضیح دهند که چرا اپلیکیشن آن‌ها نیاز به دسترسی موقعیت مکانی در پس زمینه را دارد. به همین دلیل تنها اپلیکیشن‌هایی به موقعیت مکانی کاربر دسترسی خواهند داشت که نیاز آن‌ها توسط گوگل تایید شده باشد.

 • مجوز‌های یکبار مصرف: ویژگی مجوزهای یکبار مصرف و یا "one-time permission" باعث می‌شود که هر اپلیکشین برای هر بار دسترسی به منابع مختلف نرم‌افزاری و سخت‌افزاری تلفن‌همراه از کاربر اجازه بگیرد و اجازه فعلی کاربر باعث نمی‌شود که مجوز برای دفعات بعد هم صادر شود. در نسخه‌های قدیمی‌تر اندروید، با یکبار اجازه، اپلیکشن دسترسی مورد نیاز خود را به صورت دائمی در اختیار داشت.
 • حذف مجوزهای اخد شده برای اپلیکیشن‌های بدون استفاده: این ویژگی در نسخه های قبلی اندروید نبوده است و در نسخه 11 آن عرضه شده است. ممکن است کاربران از برخی اپلیکیشن‌های نصب شده روی تلفن‌همراه خود ماه‌ها استفاده نکنند. در این صورت وجود این اپلیکیشن‌ها در تلفن‌همراه موجب ایجاد خطراتی می‌گردند. این اپلیکیشن‌ها با اینکه مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، اما به خاطر مجوزی که هنگام نصب و استفاده به آن‌ها داده شده است، می‌توانند از منابع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری تلفن‌همراه استفاده کرده و این موضوع تهدیدی برای امنیت تلفن‌همراه در نظر گرفته می‌شود. در نسخه جدید اندروید، سیستم‌عامل این قدرت را دارد که مجوز اپلیکیشن‌هایی را که چند ماه است استفاده نشده‌اند، باطل کرده و این اپلیکیشن‌ها برای دسترسی مجدد به منابع تلفن‌همراه نیاز به مجوز جدید دارند.
 • تعیین محدوده ذخیره‌سازی برای محافظت از داده‌ها: این ویژگی برای هر اپلیکیشنی که روی سیستم نصب می‌شود، حافظه‌ای مجزا اختصاص می‌دهد به طوری که اپلیکیشن‌های دیگر نتوانند به آن دسترسی مستقیم پیدا کنند. این ویژگی به طور پیش فرض برای همه اپلیکیشن‌ها فعال است و اپلیکیشن‌ها برای دسترسی به فایل‌های خودشان در حافظه خارجی نیازی به مجوز ندارند. اما برای دسترسی به سایر نقاط حافظه، نیازمند دسترسی بالاتری است.
 • عرضه سریع وصله‌های امنیتی: با اینکه ارائه آپدیت‌های امنیتی گوگل‌پلی به کاربران به عهده سازندگان گوشی‌ها است و گوگل مسئول این ماجرا نیست، اما سرعت پایین عرضه این بروزرسانی‌ها فرصت را برای هکرها ایجاد می‌کند تا از آسیب‌پذیری‌های تلفن‌همراه کاربران سوءاستفاده کنند. در نسخه 11 اندروید، شرکت گوگل به سرویس گوگل‌پلی اختیارات بیشتری داده است. به طوری که به آن اجازه می‌دهد تا وصله‌های امنیتی عرضه شده را سریعاً از سرورهای گوگل دانلود کرده و بر روی تلفن‌همراه کاربر نصب کند. به عبارت دیگر نیازی نیست کاربران منتظر آپدیت‌های امنیتی شرکت‌های سازنده بمانند و در عوض به محض عرضه وصله‌های امنیتی، خود گوگل‌پلی آن‌ها را روی تلفن‌همراه کاربر نصب خواهد کرد.

به منظور بروزرسانی به آخرین نسخه سیستم‌عامل اندروید، باید منتظر اعلام شرکت‌ سازنده تلفن‌همراه خود باشید تا نسخه سازگار با تلفن‌همراه شما منتشر گردد.